Czy film anime odebrał kiedykolwiek Oscara?

Anime istnieje od początku XX wieku.

Kiedy myślimy o anime przychodzi nam do głowy Osamu Tezuka jako ten, który to wszystko rozpoczął w latach ‘50, choć może być to prawdą mówiąc o dzisiejszej definicji anime, japońska animacja zaczęła się znacznie wcześniej.
Japońskie komiksy ujrzały światło dzienne około 1907 roku. Możliwe jest nawet, że zapisy na ten temat zostały niedoprecyzowane o kilka lat. Za inicjatorów tego typu animacji uważa się trzech mężczyzn: Katsudo Shashin, Junichi Kouichi i Seitarou Kitayama.

Włosy bohaterów anime zazwyczaj definiują jaki mają charakter

Czy zauważyłeś że ekstrawaganckie włosy niektórych postaci zawsze pasują do prezentowanych przez nich osobowości? Dzieje się tak, ponieważ animatorzy używają włosów jako kolejnego niewerbalnego sposobu opisywania swoich postaci. Na przykład, czerwonowłose postacie są często namiętne, pełne przygód i/lub uparte. Zielone włosy to tolerancja. Srebrne lub białe włosy zazwyczaj reprezentują dojrzałe, magiczne lub niezbyt wyrazisty obraz postaci. Zdecydowanie można odnaleźć cechy wspólne pomiędzy bohaterami o tym samym kolorze włosów.

Idea anime “Pokémon” narodziła się z gry wideo.

Najczęściej ekranizacja anime pochodzi od japońskiej historii przedstawionej w formie komiksu zwanej „manga”. Są też takie, które są tworzone bezpośrednio dla telewizji lub filmu. Jednak w przypadku znanego na całym świecie Pokémon nie obowiązuje żadna z powyższych zasad.

Pokémon na samym początku był grą wideo. Warto zauważyć że sama gra stałą się niekwestionowanym sukcesem, zanim wpadnięto na pomysł stworzenia pierwszego odcinka anime.

„Spirited Away: W krainie Bogów” zostało pierwszym anime, które otrzymało Oscara.

Film jest zaliczany do najlepszych kiedykolwiek powstałych w tej kategorii. Otrzymał Oscara za „Najlepszy film animowany” na 75. edycji Oscarów, co czyni go jedynym w swoim rodzaju. Fabuła opisuje perypetie małej dziewczynki o imieniu Chichirio, która wyruszyła w pełna niebezpieczeństwa podroż, aby ocalić swoich rodziców z rąk złej wiedźmy.

Poprzedni post Ciekawsotki 2: Ile zarabia przeciętny japoński twórca anime?
Następny post Szkoła w anime i prawdziwa japońska szkoła. Jakie są różnice?