Akcja znacznej ilości anime toczy się przynajmniej częściowo w japońskich szkołach średnich, ale przedstawione w nich fakty nie zawsze są dokładne i zgodne z prawdą. Które zagadnienia oparte są na aktualnych faktach z japońskich szkól a które nie? Postaramy odpowiedzieć ci na to pytanie.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, według prawa zarząd każdej szkoły może ustalać swoje własne zasady. Istnieją jednak pewne ogólne tendencje. Japońskie szkoły mogą być niezwykle rygorystyczne, zabraniające uczniom farbowania włosów lub chodzenia na karaoke. Szkoły mają tendencję do głębokiego angażowania się w życie osobiste uczniów. Wydarzenia takie jak festiwal kulturalny istnieją i są często tak samo ważne w życiu codziennym jak w anime.
Jedna rzecz, która często nie pojawia się w anime, to ścisłe zasady dotyczące transportu uczniów do szkoły. Studentom często zabrania się dojazdu autem do szkoły. Zamiast tego, muszą chodzić pieszo, jeździć na rowerze lub korzystać z transportu publicznego. Korzystając z transportu publicznego, często muszą stać, ustępując miejsca dla osób starszych lub niepełnosprawnych.
Kolejnym niewyjaśnionym aspektem życia szkolnego w anime jest duża ilość studentów mieszkających samotnie, we własnym apartamencie. W rzeczywistości nie jest to tak powszechne. Owszem, zdarza się w sytuacjach, kiedy student dostanie się na prestiżową uczelnię znajdującą się daleko od miejsce zamieszkania, które nie oferują zakwaterowania.
Czy film anime odebrał kiedykolwiek Oscara?
Dla wielu rodziców jest to jednak nie tylko poza finansowym zasięgiem, ale i niepożądane. Podobnie jak wszędzie, japońscy rodzice chcą mieć pewność, że ich nieletnie dzieci są pod odpowiednią opieką i nalegają na pozostanie w domu lub przynajmniej regularne powroty na weekend do domu.
Mundurki szkolne nie są jak w anime. W anime praktycznie zawsze widzisz uczniów w mundurkach. W prawdziwej szkole,w większości jest wymagany pewnego rodzaju „dress code”. Mundurki te mają w zwyczaju bycie bardziej proste niż jest to przedstawione w anime. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że prawdziwa studentka ubierze różową, krótką spódniczkę; spodziewałbym się czegoś bardziej konserwatywnego. Paleta wyboru mundurków nie jest tak szeroka jak w anime. Większość uczelni stosuje się do podstawowych wzorów.
Jednak nie wszystkie szkoły wymagają mundurków, Niektóre z nich pozwalają nosić zwykłą odzież, lub stworzyć swój własny mundurek na podstawie projektów popularnych firm dostarczających ubrania. W takiej szkole mogą być trendy w ubiorze, ale nigdy każdy uczeń nie będzie ubrany w ten sam sposób.