Czym jest anime?

Czym jest anime? W dużym skrócie rzecz ujmując jest to manga, ale treść przybiera formę wideo czy filmu zamiast przedstawienia w formie klasycznego komiksu. Japończycy słowa anima używają do określenia jakichkolwiek kreskówek, nawet nie pochodzących z ich ojczyzny, jednak należy zaznaczyć – w naszym kraju słowo anime jest używane wyłącznie w odniesieniu do kreskówek stworzonych w kraju kwitnącej wiśni.

Anime właściwie może zostać wykonane w tradycyjny sposób rysowania, ale także za pomocą nowoczesnych programów komputerowych do tworzenia animacji.

Wiele osób, niewtajemniczonych w tę kulturę nie zdaje sobie sprawy, że anime nie tylko ma za zadanie zabawić dzieci i młodszą widownie przed telewizorami czy ekranami naszych telefonów, ale motywy kreskówek poruszają również dorosłe, przemyślane i intelektualne tematy. Możemy śmiało napisać – anime wymaga nieco innego podejścia od widza, jest to coś innego w świecie kinematografii, na co warto zwrócić naszą uwagę.

Anime jest szczególnym gatunkiem, może zawierać i mieszać komedię, dramat, akcję, horror, science-fiction, krytykę społeczną, motywy dziecięce, a nawet szeroko rozumiane animacje dla dorosłych.

Można odwieźć wrażenie jakoby osoby nie mające wiedzy w temacie uważali anime za dzieła promujące przemoc i problemy egzystencjalne ludzi, kiedy nie zawsze tak jest, dlatego że większość ludzi (zwłaszcza dorosłych) jest przyzwyczajona do amerykańskich kreskówek, w których wątki są proste i bohaterowie zawsze pokazują ten sam aspekt jego osobowości, w sposób aby konflikty były łatwo rozwiązywane w jednym pół godzinnym odcinku.

Japońska animacja, wywodząca się bezpośrednio ze współczesnej mangi, odziedziczyła jej wszystkie cechy, takie jak styl narracyjny czy tematy. Przekłada się to na zdolność bohaterów, tych złych i tych dobrych postaci anime do posiadania uczuć, aspiracji a także świadomości życia i śmierci.

Większość serii anime prezentuje swoich bohaterów w sytuacjach codziennego życia w Japonii; w szkole, w pracy, podczas tradycyjnych japońskich celebracji – jest to metoda zapoznania się z kulturą .

Źródłem inspiracji do stworzenia odcinka niejednokrotnie zostawała mitologia grecka, mitologia nordycka, opowieści, klasyki, legendy i tak dalej.

Rynek anime w samej Japonii jest ogromny, to co dociera poza kraj to często jedynie skrawek całego potencjału jaki niesie ze sobą anime. Tak ogromna różnorodność w temacie pozwala nam na szeroki wybór i dobranie najlepszych tytułów według naszego uznania. Każdy znajdzie interesujący go temat, przyciągający swoją złożonością i odzwierciedleniem prawdziwego życia.

Poprzedni post Ciekawostki 1: Czy wszystkie produkcje anime powstają w Japonii?
Następny post Ciekawsotki 2: Ile zarabia przeciętny japoński twórca anime?