Ile czasu trwa stworzenie jednego odcinka anime?

Czy zastanawialiście się jak długo zajmuje stworzenie odcinka anime, oraz kiedy w przybliżeniu rozpoczyna się się produkcja animacji?

Na każdą serię anime jest przeznaczana inna ilość nakładu pracy, a co za tym idzie większa ilość roboczogodzin. Kolejnym czynnikiem na to wpływającym jest liczba odcinków, niektóre składają się z dwunastu odcinków, zaś inne z dwudziestu czterech. Interesujące byłoby jednak znać przybliżony czas realizacji.

Pomimo, że czytelnicy oczekują jasnej odpowiedzi i poznania reguły, to w zasadzie nie ma jej wcale. Produkcja anime jest elastyczna, zależy od przeznaczonego budżetu, czy od ambicji artystów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zaczęcie planowania i wykonanie pierwszych szkiców rok lub więcej przed wyemitowaniem pierwszego odcinka.

W większości przypadków istnieją różne zespoły animatorów, z których każdy jest odpowiedzialny za jeden odcinek, mogą się oni wymieniać pracą i wzajemnie wspierać – taki system w znacznym stopniu redukuje ewentualnie opóźnienia. Czasami do wykonania odcinka wyznaczany jest specjalny zespół, więc odcinek wygląda zupełnie inaczej niż do tego przywykliśmy.

Ciekawsotki 2: Ile zarabia przeciętny japoński twórca anime?

Ile czasu trwa tworzenie jednego odcinka?

Naprawdę ambitny program przeznaczy nawet try miesiące lub więcej na stworzenie każdego spektaklu. W przypadku serialu emitowanego w telewizji, każda ekipa animatorów wyznaczy sobie za cel okres dwóch miesięcy lub więcej do przygotowania odcinka, ale po pomyślnym wyemitowaniu kilku odcinków w telewizji, czas się skraca i harmonogram przyśpiesza.
Niektóre odcinki gorszej jakości wykonywane są w ciągu siedmiu tygodni, inne potrzebują sześciu.

Dzięki animacji komputerowej i rozwojowi nowoczesnych technologii, animacje cyfrowe stają się coraz łatwiejsza i pozwalają na dodawanie spektakularnych efektów specjalnych w porównywalnie krótkim czasie do metod stosowanych wcześniej. Podsumowując, bardzo trudno jest określić dokładny czas powstawania jednego odcinka. Sami autorzy nie lubią się dzielić takimi informacjami.

Poprzedni post Alternatywne serie anime jeśli kochasz Naruto
Następny post Dziwne rzeczy, które zdarzają się tylko w Japonii

Jeden komentarz w temacie “Ile czasu trwa stworzenie jednego odcinka anime?

Dodaj komentarz